New Business – Sponsored by Rothamsted Centre for Research and Enterprise

WINNER – Smart10 Ltd

Finalists

  • Mum’s Guide To Ltd
  • Good Toy Guide
  • Total Contract Cleaners Ltd
  • CRM SuperStars

Small Business – Sponsored by Attwaters Jameson Hill

WINNER – Lawrence Dean Recruitment Ltd

Finalists

  • Harriet Kelsall Bespoke Jewellery
  • Wildgoose Events Ltd
  • Alliance Intelligent Scaffolding
  • Charles Wilson Carpets

 

Medium Business – Sponsored by RHG

WINNER – Smyle Creative Ltd

Finalists

  • Ashtons
  • Eckoh Plc
  • Aztek Logistics Ltd
  • Jam

International Business – Sponsored by Knebworth

WINNER – Xennia Technology

Finalists

  • Hostelling International
  • Engage Partners
  • Widget UK Ltd

Business in Community – Sponsored by UK Power Network

WINNER – Sirens Driving Academy

Finalists

  • Technica Solutions
  • That Little Place
  • LV = Retirement Solutions
  • Folkstock Arts Foundation

Business Person of the Year – Sponsored by biz4Biz

WINNER – Stuart Charter, Aztek Logistics Ltd

Finalists

  • Mindy Gibbins-Klein, MGK Consulting Ltd (The Book Midwife)
  • Helen Meissner, Folkstock Arts Foundation
  • Mike Perry, PG Mutual
  • Stephen Bell, Sirens Driving Academy

Customer Service – Sponsored by Exemplas

WINNER – Buyagift Plc

Finalists

  • Altro Ltd
  • LV = Retirement Solutions
  • Charles Wilson Carpets
  • Jam

Supporting Young People – Sponsored by Oaklands College

WINNER – Attwaters Jameson Hill

Finalists

  • The Salon Group
  • Total Group International Ltd
  • Sporting Futures Training CIC
  • TEMAG Pharma

Innovation Award – Sponsored by the LEP

WINNER – Eckoh plc

Finalists

  • DeeTV
  • Hostelling International
  • Probate Sales Office

HR Excellence – Sponsored by Blue Arrow

WINNER – Eckoh plc

Finalists

  • Engage Partners
  • LV = Retirement Solutions
  • Chiquen, Herts Restaurants Ltd

Online Business – Sponsored by North Hertfordshire Homes

WINNER – Naturally Happy Dogs

Finalists

  • Off the Barrow
  • Care Vending Services Ltd
  • DeeTV
  • Good Toy Guide

Young Entrepreneur – Sponsored by North Hertfordshire College

WINNER – Alyssa Smith – Alyssa Smith Jewellery Ltd

Finalists

  • Tom Shurville – Distinctly Digital
  • Cristina Antochi – Team 2 Clean Ltd
  • Mark Hammond – Abacus Party Cover
  • Kristian Lawrence – The Practice Roomz

Company of the Year – Sponsored by BDO

WINNER – Eckoh Plc

Judges Award

WINNER – That Little Place